Sürücülere 'kış lastiği' uyarısı

Kurtalan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hikmet Deryalar, sürücülerin kış lastiğini 1 Aralık’ı beklemeden taktırması gerektiği uyarısında bulundu.
Bu haber 743 kere okunmuş.19 Kasım 2018, Pazartesi - 13:06

Ticari araçlara takılması zorunlu olan kış lastikleri için tamirciler yoğun mesai harcıyor. Son günlerde oluşacak yoğunluk nedeniyle sürücülerin 1 Aralık’ı beklemeden kış lastiklerini taktırması gerektiğini belirten Kurtalan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hikmet Deryalar, kış lastiği taktırmak için son günü beklemenin yanlış olduğunu söyledi.
Deryalar “Kış lastiğinin önemi çok fazladır. Kış lastiği aracın kalkışını, duruşunu ve dönüşünü sağlar. Lastik aracın en küçük parçası olmasına rağmen en önemli parçasıdır. Kış şartlarında kış lastikleri son teknolojiye göre üretiliyor. Kış lastiği yağışlı havalarda aracın duruşunu, kalkışını ve viraj emniyetini sağlar” dedi.
“Sürücüler kış lastiğine güvenip de aşırı sürat yapmasınlar”
Sürücülerin araçtaki kış lastiğine güvenip aşırı sürat yapmaması gerektiğini söyleyen Deryalar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle kör noktalara dikkat etsinler. Çoluk çocukları gözü yaşlı bırakmasınlar. Millet olarak her işimizi son güne bırakırız. Bu gerçekten yanlıştır. Kış lastiği bizim bölgede ekim ayının sonunda, kasım ayının ise ortalarına kadar yapılmalıdır. Aralık ayına bırakmadan takmamız lazım. Kış lastiği eksi 45 dereceye kadar donmaz. Yalnız havalar soğuduğu zaman mevsimlik lastiklerimiz eksi 7’de kemikleşir. Bunların yol tutuş kabiliyeti sıfırlanır. Sadece kış lastiği değil, aracın kışlık bakımı da yapılmalıdır. Kışın yolda kalındığı zaman çekme halatı, takozu, zincirin de mutlaka bulundurulması lazım. Kış lastiği tek başına bir şey değildir. Kalorifer bakımı, antifriz, motor bakımının da yapılması gerekiyor.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 8 = ?

 
En Son Haberler
haber yazılımı: buki