Kurtalan ve çevresi Perşembe günü saat 08.45’de meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Can kaybının yaşanmadığı depremde ilçeye bağlı Karabağ köyünde iki boş bina yıkılırken, ilçe merkezinde ise 7 ağır hasarlı binanın olduğu tespit edildi.
Depremin kısa sürmesinin yıkım yaşanmaması açısından en büyük şans olarak nitelendiren uzmanlar, bölgede yeni bir depremin beklenmediği belirtti.
HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Kurtalan’da meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremde 7 ağır hasarlı binanın tespit edildiği belirtildi.
Valilikten yapılan açıklamada, perşembe günü saat 08.45'te meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından başlatılan hasar tespit çalışmalarının devam ettiği bildirildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayelerinde ve Siirt Valiliği koordinasyonunda devam eden çalışmalarda 40 teknik personelin katıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda, Kurtalan merkez ve köylerinde 146 az hasarlı ve 7 ağır hasarlı bina tespit edilmiş, Siirt il merkezinde ise 10 az hasarlı bina tespit edilmiştir. Yapılan başvuruların yanı sıra okul, cami ve kamu binalarında da hasar tespit çalışmaları devam ediyor."