İstanbul Yenikapı etkinlik alanında düzenlenen Siirt tanıtım günlerinin resmi açılış törenine; Siirt Ak Parti Milletvekili Osman Ören, eski Siirt Milletvekilleri Prof. Dr. Yasin Aktay, Afif Demirkıran, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nihat Şındak, Vali Yardımcısı Mehmet Sert, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ülkü Sakalar, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Siirt Ak Parti İl Başkanı Av. Ekrem Olgaç, Siirt Vakfı Başkanı Zeki Akyüzlü, İlçe Kaymakamları, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu, Siirt Vakfı Tanıtım Platformu üyeleri, siyasi parti temsilcileri, İstanbul’da ikamet eden Siirt’li vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan açılış töreninde konuşma yapan Vali Hacıbektaşoğlu, “Siirt’in sahip olduğu doğa, inanç, kültür, el sanatları, marka ürünleri, yöresel lezzetleri, halk dansları ve daha birçok etkinlik, tanıtım günlerinde ziyaretçilerin beğenisine sunularak, kadim şehrimizin tüm değerleri en iyi bir şekilde tanıtılmaya çalışılacaktır.”dedi.
Siirt ‘in doğal güzellikleri ve inanç turizmiyle çok zengin bir medeniyet dokusuna sahip olduğunu belirten Vali Hacıbektaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Medeniyet ve kültür dünyasına büyük katkıları olan kent, aynı zamanda hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu bir kardeşlik şehridir. Siirt ilimiz çok kıymetli kültürel değerleri de topraklarında barındırmaktadır. Veysel Karan-i Hazretleri, Abdurrahman Bin Avf Hazretleri’nin makamları ilimizde bulunmakta ayrıca İsmaill Fakirullah Hazretleri, talebesi İbrahim Hakkı Hazretleri daha adını sayamadığımız yüzlerce gönül ve ilim insanına beşiklik etmiş kadim Siirt, bu anlamlı değerlerimizle de kentin manevî güzelliklerine değer katmaktadırlar. Bölgemizde en çok kamu yatırımı yapılan illerin başında gelen Siirt ilimize, son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlar, geleceğe daha umutla bakmamızı sağlıyor. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda Siirt, özellikle eğitim, enerji, maden, tarım ve hayvancılık ve turizm alanlarında cazibe merkezi haline gelecektir. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü, halkımızın huzur ve güvenliğini tehdit eden dış mihrakların taşeronluğunu yapan her türlü terörist faaliyete karşı etkin mücadelemiz, vatandaşlarımızın da desteği ile azim, inanç ve kararlılıkla devam etmektedir. İlimizde ve bölgemizde huzur ve güven ikliminin tesis edilmesiyle birlikte vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet sunacak yatırımlar her geçen gün daha da artmaktadır.”
Törende, Siirt Vakfı Başkanı Zeki Akyüzlü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ülkü Sakalar ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ‘da birer konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından törenin açılış kurdelesi Vali Osman Hacıbektaşoğlu, eşi Güney Hacıbektaşoğlu Hanımefendi ve Protokol üyeleri tarafından kesildi.
Açılış töreni ardından Valimiz Osman Hacıbektaşoğlu ve beraberindeki protokol üyeleri kültür çadırında kurulan stantları ziyaret etti.
Yoğun ilgi gösteren vatandaşlarımızla sohbet eden Vali Hacıbektaşoğlu, etkinlik kapsamında kurulan ve Siirt’in yöresel ürünlerinin sergilendiği stantları gezdi. Siirtli hemşerileriyle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.
İstanbul/Yenikapı etkinlik alanında düzenlenen Siirt tanıtım günleri Siirtli ses sanatçıları tarafından verilen üç dilli konserlerle devam etti.
Halk Oyunları ekibinin gösterilerine vatandaşlar da eşlik etti.
'Siirt Tanıtım Günleri’ nde; yöresel sanatçılar tarafından konserler verilecek, Halk oyunları ve imza günleri ile sona erdi.