Vali Hacıbektaşoğlu, Siirt’te hayata geçirilen, devam eden ve planlanan yatırım ve projeler ile gündem konularına ilişkin genel değerlendirmeler yaptı.

Siirt’in ulaşım altyapısı, tarım ve hayvancılık, istihdam ve yatırım programlarına değinen Hacıbektaşoğlu, her şeyin başının huzurdan geçtiğini, huzurun tesis edildiği bölgede yatırımların arttığına dikkat çekti.

Siirt'in Batman, Şırnak, Mardin ve Van ile bağlantısını sağlayan projelerin adım adım gerçekleştiğine dikkat çeken Hacıbektaşoğlu, Siirt-Eruh yolu ve Zarova köprüsünün hizmete girdiğini, Eruh-Şırnak yolunun devam ettiği, 2 tünel projesi ile yapımı hızla süren Eruh-Fındık Yolu ve Tünel Projesinin tamamlanmasıyla ulaşım mesafesinin kısalacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Siirt ziyaretinde kesin talimatı olan Pervari yolunun projede ön görüldüğü sürede, standartların üstünde bitirileceğini dile getiren Hacıbektaşoğlu, Kurtalan yolunda sıkıntı olmadığını, mevcut görüş alanını engelleyen yerin düzeltilmesiyle yolun tamamlanacağını kaydetti.

Hacıbektaşoğlu, 2022 yılında başlanan Kurtalan-Beşiri- Batman kara yolu çalışmalarının devam ettiği, yolun bir an önce bitirilmesi için de Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Hacıbektaşoğlu, yapımı iptal edilen 400 yataklı devlet hastanesine ilişkin soruya; proje ihalesi tamamlanan yapım ihalesi ise idari mahkemece durdurulan hastanenin kısa sürede başlayacağını umut ettiklerini aktardı.

İÇME SORUNUNA KESİN ÇÖZÜM

Siirt'in uzun vadede temiz su problemini çözecek adım atıldığını, bu konuda Bakanlık ve ilgili genel müdürlük nezdinde çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Hacıbektaşoğlu, "Siirt'e geldiğimde kentin temiz su, arıtma ve katı atık tesisini inceledim. Siirt'in Kezer ve Hesko 2 ana su hattı bulunuyor. Bu hatlardan merkez, Tillo, Kurtalan, Kayabağlar ve Atabağlar beldeleri kullanıyor. Siirt'e gelen su miktarı yeterli değil. Maalesef kontrolsüz bir kullanım var. Özellikle şehir merkezlerimizde yazın kurak zamanda kaynaklar azalıyor. Küresel ısınmayla birlikte iklim değişikliğinden kaynaklı, yüzeylerde biriken yer altı suları azaldı. Yüzde 50 -60 dolayında kaynak geçen senelerde azaldı. Haziran sonu Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sıkıntı yaşıyoruz. İçme suyu ihtiyacı için DSİ Genel Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığıyla proje hazırlandı. Siirt'te içme suyu barajı yapılıyor. Bu barajla Kezer üzerinde isale hattı ve arıtma tesisinin kapasitesi 50'den 100 metreküpe çıkarılacak. Bittiğinde 20 ile 30 senelik içme suyu sorunu giderilmiş olacak. Bu Proje yapılana kadar Hesko isale kaynağının olduğu bölgede ise 3 sondaj yapıldı. Çıkan su bağlantıları yapıldıktan sonra isale hattına aktarılacak. Proje Haziran ayına yetişecek. Ayrıca atık su tesisine ilave proje düşünülüyor. Mevcut tesis yetersiz kalıyor. İkinci bir arıtama veya kapasitenin artırılması düşünülüyor."

KURTALAN'DA HAVA LİMANI YAPILMASI GÜNDEMDE

Vali Osman Hacıbektaşoğlu, mevcut havaalanının artık randıman vermediğini, yeni bir hava limanının yapılması için önümüzdeki günlerde önemli adımlar atılacağını müjdeledi.

Yeni bir havaalanının Kurtalan'da yapılmasının isabetli olacağına da dikkat çeken Hacıbektaşoğlu, konuyu milletvekiliyle değerlendirdiklerini, yeni bir havalimanının yapımı için ilgili yerlere baskı uygulayacaklarını aktardı. Havalimanlarının yatırım için de çok önemli bir etken olduğunu da dile getirerek, "Önce hayallerimizi büyüteceğiz, sonra da bu hayali faaliyete yansıtacağız. Yolları tamamladık sıra havalimanında." şeklinde konuştu.

"Siirt ile ilgili bir hayalimiz var." diye aktaran Hacıbektaşoğlu, bu hayali kurarken umutsuzluğa kapılmayacaklarını, yıllarca bu memleketin gençlerinin beyinlerini zehirleyen terörün temizlenmesiyle yatırımın arttığını söyledi.

Millet Bahçesinde düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Fatih Kurt, Belediye Başkan Yardımcıları Kadir Yıldız, Hifzullah Canpoalat ve Abdulmecit İlhan katıldı.