“Hükümsüz Kimlikler”, “Ölümüne Aşk”, “Öğretmenler için Yaratıcı Yazarlık El Kitabı” ve “Şen Yuva”kitaplarının yazarı olan eğitimci-yazar İnci Yılmaz Şimşek’in “Kayıtsız Kimlikler” isimli romanı raflardaki yerini aldı.
Lüleburgaz Lisesi’nde görev yapan eğitimci-yazar İnci Yılmaz Şimşek’in yayınladığı Kayıtsız Kimlikler” isimli yeni romanı ilgi odağı oldu. Eylül ayında Şen Yuva adlı öykü kitabı yayınlanan Şimşek, hız kesmeden yazmaya devam ediyor.
İnci Yılmaz Şimşek2021’in Ocak ayında, kâğıt toplama işçisi olan bir çocuk işçinin hayat mücadelesinin yer aldığı “Hükümsüz Kimlikler” adlı öykü kitabını, ardından Mart ayında kadına yönelik şiddet, istismar ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek için kaleme aldığı “Ölümüne Aşk” adlı romanını okurların beğenisine sunan Şimşek, Haziran ayında öğrencilerini geliştirmek isteyen meslektaşlarına yardımcı olmak için “Öğretmenler için Yaratıcı Yazarlık El Kitabı” adlı kitabını ve son olarak Eylül ayında da gerçek hayatlardan esinlenen hikayelerim yer aldığı “Şen Yuva” adlı öykü kitabını yayınladı. Şimşek’in kitapları çıktığı ilk günlerden itibaren yerel ve ulusal basında büyük ilgi gördü. Hakkında yazılan övgü dolu haberlerden sonra yurtdışında yaşayan gurbetçilerimiz tarafından da okunmaya başlandı.
Ankara merkezli Gülnar Yayınları’ndan çıkan “Kayıtsız Kimlikler” isimli mülteci romanı ise çıktığı ilk günden itibaren sosyal medyada büyük ilgi gördü. Gelen mesajlara çoğu kez dönemediğini ifade eden Şimşek, bu denli bir ilgiyi beklemediğini söyleyerek yazdıklarını yayınlamaya devam edeceğini söyledi.
İçinde birbirinden farklı mülteci öykülerinin yer aldığı “Kayıtsız Kimlikler” romanı için iki yıldır mülteciler, Suriye, Suriye iç savaşı ve Arap Baharı diye nitelenen Ortadoğu’da yaşanan devrim ile ilgili araştırma yaptığını ifade eden Şimşek, Kayıtsız Kimlikler kitabında; Amerika’da yaşayan Suriye asıllı bir gazetecinin çalıştığı gazetede haber yapmak üzere görevlendirilip Suriye’ye dönmesi ve kaçak yollarla Suriye'den Amerika’ya gitmesini konu alıyor.
Roman Suriye iç savaşı gerçeğini Suriye’de yaşayan her kesim insanın gözünden çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Özellikle savaşta göz ardı edilen, tarih kitaplarında yer bulamayan kesim; kadın ve çocuk temaları üzerinde duran Kayıtsız Kimlikler romanının editörlüğünü ise Türkiye’nin önde geleneditörlerinden Can Akkiriş üstlendi. Yazar, editör, yazar koşu ve yaratıcı yazarlık eğitmeni Can Akkiriş ile çalıştığı için çok şanslı olduğunu söyleyen Şimşek, Kayıtsız Kimlikler adlı romanının hazırlık sürecinin titizlikle yapılan araştırmalar sonucu tamamlandığını ifade etti.
Kitabın editörlüğünü yapan Can Akkiriş kitapla ilgili şu ifadeleri kullandı: “İnsanların yaşadıkları çağın tanıkları olduğu söylenir. Ancak gözleri görmeyen, kulakları duymayan, akılları almayan tanıkların anlatabileceği hiçbir şey yoktur. Globalleşme ile birlikte insanların yüreklerinin sökülüp alındığı, vicdanlarının körleştirildiği bir dönem yaşıyoruz. İnsanlığın daha önce hiç bu kadar ayakaltına alınmadığı, yaşam hakkının böylesine değersizleştirilmediği bir dünyaya uyum sağlamaya çalışıyoruz hepimiz. Duygularımızı, değerlerimizi ve ilkelerimizi kaybediyoruz.
İşin en kötü yanı, dünyayı kana bulayanların aslında ne kadar aşağılık olduğunu bal gibi bildiğimiz halde onlara halâ, ‘büyük,’ diyoruz; ‘büyük güçler…’Yazarımız İnci YILMAZ ŞİMŞEK, yeni romanı ‘KAYITSIZ KİMLİKLER’de bu ikiyüzlülüğün yaşandığı Ortadoğu coğrafyasından küçücük bir kesiti anlatıyor. Yazılanların kurgunun da ötesinde acı gerçeklerden oluştuğunu özellikle söylemeliyim.”
Basılı de dijital dergilerde öykü çalışmalarını sürdüren, sosyal medyada kısa sürede kendi okur kitlesini oluşturan Şimşek, okuyuculardan aldığı olumlu dönütler sayesinde yazmaya devam ettiğini belirterek, iki öykü kitabı ve polisiye bir roman taslağının yanında SMA hastalığına dikkat çekmek için yeni bir romana başladığını aktardı. Kitabını yazarken Lüleburgaz’da görev yapan meslektaşı Zeynep Adakan’ın SMA teşhisi konan bebeği İdil Ayşe’den ilham aldığını belirtti. Kitapyurdu sitesi üzerinden satılacak olan kitapların gelirini de yine #idileumutol kampanyasına bağışladığını söyleyerek kampanyanın Türkiye çapında duyulması için @inadinakivircik kullanıcı adıyla geniş bir kitleye hitap eden sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaya devam edeceğine değindi.
Okuyanlardan aldığı dönütlerin kendisini motive ettiğini söyleyen İnci Yılmaz Şimşek, okurların kitaplarını bir çırpıda okuduğunu ve sonraki kitabın ne zaman çıkacağını sormaya başladıklarını ifade etti. Şimşek, kitapseverlere şöyle seslendi; “Okumak başkasının acısına ortak olmaktır. Ortak olduğumuz acılar insanlığın ortak mirasıdır. Paylaştıkça, okudukça göreceğiz ki acılar bizi birleştirir. Acılar bizi biz yapar. Ben yeryüzünden gökyüzüne doğru yayılan tüm acıları kah hüzünle kah sevinçle ele aldım. Aldığım dönütler çok güzel. Kitaplarımın yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da tanınmış olması gerçekten gurur verici. Memleketi kitaplarım üzerinden yaşayan gurbetçilerimize ve tüm kitapseverlere minnettarım.”
İnci Yılmaz Şimşek kimdir?
1983 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesinde doğdu. Üniversiteyi Çukurova Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde okudu. Mersin, Aksaray ve Adıyaman illerinde görev yaptıktan sonra Lüleburgaz Lisesi’nde görevine devam etmektedir.
Edebiyata olan düşkünlüğü nedeni ile öğretmenliğe devam ederken; Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uzaktan Eğitim Anabilim Dalı, Uzaktan Öğretim Programında yüksek lisansını yaptı. Amerika’daki İllinois Üniversitesi’nde 2014-2016 yılları arasında üç yıl boyunca sunum yaptı. Aynı üniversitenin mezunlar programı dâhilinde her yıl seminer vermeye devam etmektedir. 2021-2022 eğitim öğretim yılı için hazırladığı okur yazarlıkta dijitalleşme konusundaki sunumu kabul edildi. Amerika’daki Illinois Üniversitesi organizatörlüğünde Avrupa, Afrika ve Asya’daki farklı ülkelerle ve İskandinav ülkelerinin önde gelen üniversitelerinin öğretim görevlileri ile birlikte çevrimiçi seminerlerde dijital çağda okuryazar olmak konusunu irdeleyecektir. Evli ve iki çocuk annesi olan İnci Yılmaz Şimşek; Hükümsüz Kimlikler, Ölümüne Aşk, Öğretmenler İçin Yaratıcı Yazarlık El Kitabı, Şen Yuva, Kayıtsız Kimlikler kitaplarının yazarıdır. Halen çeşitli dijital ve basılı dergilerde Lüleburgaz Lisesi öğrencilerinden ilham aldığı öyküleri öğrencilerinin ismi ile yayınlanmaktadır. (HABER MERKEZİ)