semihgul25 @ hotmail.com

Öncelikle şunu belirteyim; köşe yazımıza konu edeceğimiz kişi ile yüz yüze bir görüşmeyi bırakın, bir selamlaşmamız dahi olmadı; ancak her şeyden önce insanoğlu sergilenen samimi gayreti görmeli ve vicdanen hakkını teslim etmeli diye düşündüğüm için bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Seçilen insanların görev süresi boyunca dokunulmazlığına inanıyorum ve demokrasiye saygı duyulması gerekliliğine de inancım tamdır. Fakat biz bu yazımızda bu konuyu tartışmayacağız, bu konu ayrıca ele alınabilecek bir konu ve siyasi bir mevzu olduğu için bahse konu yöneticinin her hangi bir günahı veya talebi de bu anlamda zaten olmamıştır.
İlçemizde görev yapan Kaymakam ve Belediye Başkanvekili İhsan Emre Aydın'dan bahsediyorum. Kendisi kaymakam olarak zaten başarılı bir profildi, öte yandan Siirt'in Gökçebağ beldesinin belediye başkan vekili olarak da görev yapıyor. Ve Kurtalan Belediyesini de yine imkansızlıklara rağmen yönetiyor, hem de sahada, bizzat takip ederek çalışıyor.
İlçemiz 75 yıllık belediye ama bir insanoğlu kalkıp mezarlıklarımıza bu kadar önem vermedi. Belki cüzi bir masrafla yaptı ancak mezarlıktaki o güzel girişi görünce takdir etmemek mümkün değil. Estetik dokunuşları önemseyen bir yapısı var. Bakınız orta refüj ve göbeklerdeki alanları çiçeklerle donatarak ilçemize bir şehir havası katıyor. Yine geldiğinden beri su problemi yok ve alternatif su hattı üzerinde çalışıyor. Yine Kurtalan'da insanların oturacağı bir bank dahi yoktu, şimdi okulların bahçeleri için de epey sayıda bank belediye bahçesinde hazır bekliyor. Kurtalan ismi görseli için 15 Temmuz Parkı'nda bir çalışma var.
Yine temizliğe çok önem veriyor. Kendisi bizzat temizlik çalışmalarına katılarak özverili bir çaba içerisinde. Belediye çalışalarına önemli bir miktarda maaşlarına zam yaptı. Disiplin ve liyakete önem veriyor. Velhasıl kimse kusura bakmasın ve yanlış anlamasın, ilçemiz böyle yöneticilere hasretti ve belki de Nevzat Taşdan'dan sonra en önemli iz bırakacak kişi diye düşünüyorum. Çok farklı ve kapsamlı projelere odaklandığını duyuyoruz. Tabi bu durumda imkanların elverişliliği çok önemli. Eski Belediye Başkanı Nevzat Karaatay ilçemize çok güzel hizmetler kazandırdı, haliyle bu durumda belediye imkanları kısıtlı olduğu için yüklü miktarda bir borç da kaldı. Bu ölçüde borca ve imkansızlıklara rağmen Kurtalan'ı memleketi gibi sevip benimsemiş ve bu çerçevede gayret eden bir insan var karşımızda.
Tüm Kurtalan halkı bunun farkında olup kendisine sahip çıkmalı ve onure etmelidir. Öte yandan husumetli aileleri barıştırma konusundaki azim ve gayreti de unutulmamalıdır. Kavga eden ailelere yaklaşım tarzı, olayların büyümeden bitirmesi için önemli rol olması ayrıca takdire şayandır.
Şimdiye kadar ofsayt olabilecek tek bir durum biliyorum. İlçemizde faaliyette olan ve hali hazırda 80 kadar insanımızın istihdam edildiği bir tekstil fabrikası var. Halen ruhsat verilebilmiş değil. Şayet ruhsat verilse bu istihdamın sayısı 300'lere kadar çıkacak. Konuya tam hakim olmadığım için yanlış yorumlamaktan imtina ediyorum. Ama inanmıyorum ki bu kriz de çözülecek ve kanayan yara olan işsizlik sorununa bir nebze de olsa katkısı olacak.
Özetle; Kırşehirli ama Kurtalan'ı memleketi gibi seven bu insanın gayretlerinin görülmesi gerekliliğine inanıyorum. Emekçilere verdiği öneme ayrıca değinmek lazım. Kurtalan'daki işçi alımlardaki şeffaf bir şekilde yaptırdığı kura ve adam kayırmaya yanaşmayan yönü ve yine devletin imkanlarını bazı çevrelere yedirmemedeki dik duruşu ve diğer hususları göz önünde bulundurarak bu yöneticinin değerini bilelim ve çalışmalarını takdir edelim düşüncesindeyim. Sağlıkla kalın...