kurtalangazetesi @ hotmail.com

Değerli Kurtalan halkı ve Kurtalan Gazetesi okurları, bundan sonra sizlere gazetemizden haftada bir gün bilimsel, güncel, sanatsal konular hakkında siz değerli okurların karşısında olacağım. Bir öğretmen olarak bilgi sadece sınıfta değil yaşamın her yerinde öğretilir ve öğrenilir. Sınıf her yerdir. Sırasında bir gazete köşesi, sırasında bir kitap, sırasında bir roman, sırasında bir dergi, öğrenmenin bilginin var olduğu her yer sınıftır. Siz değerli okurlarıma bu gazete köşesini haftada bir gün bilimsel faydalı bilgilerle süsleyeceğim.
bugünkü bilgimiz elmanın kimyası olsun. Bakalım elmada nasıl bir kimya var, kimyanın hangi elementleri hangi bileşikleri mevcuttur. Bu kimyasal türlerin fayda ve zararları nelerdir.
Elma tüm dünyada sevilen faydalı saymakla bitmeyen bir meyvedir. Özellikle Kürt coğrafyasında ve Kürt çocukları tarafında hiç kimsenin bilmediği kadar sevilen bu meyvenin hep beraber kimyasını öğrenelim;
Elmanın bileşiğinde %85 su, %12 şeker, %0,45 protein ,%0,4 yağ %1 azotlu maddeler, organik asitler, kalsiyum, demir, flor, potasyum, magnezyum, silisyum, sodyum manganez, çinko , bakır ,fosfor , kükürt, A ,B,C, G, E v e K vitaminleri bulunmaktadır.
Elmanın yapısında bulunan malik asidin (C4H6O5 ) binlerce yararı vardır. Elmalar antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengin olduğundan bu nedenle onları yemek kalp, beyin kemik ve göz hastalıklarını önleyebilir. Antioksidanlar cildinizi canlı, taze ve güzel görünmesini sağlarlar.
Bir elmayı ısırmak ve çiğnemek ağızdaki tükürük üretimini uyararak bakteri seviyelerini düşürür ve diş çürümelerini azaltır. Yapılan araştırmalarda elma suyunun Alzheimer‘ı uzak tutabildiğini ve yaşlanmanın beyindeki etkileriyle mücadele edebileceğini göstermektedir. Elma kanda bulunan kolesterol miktarını düzenleyerek kalp ve damar tıkanıklarını önler. Kalp krizi riskini azaltır. Beyin sağlığını korur. Bağışıklığı güçlendirir. Kolesterolü düşürür. Gözleri güçlendirir, gece körlüğünü tedavi etmeye yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcı olur (fazla yenilirse kilo aldırır). Erken yaşlanmayı, kırışıklıklar ve yaşlılık lekelerini ortadan kaldırır. Elmalar Anti-kanser özeliğinden dolayı pankreas kanserini büyük ölçüde düşürür. Elma kabuğunda ki maddeler kanser hücrelerine karşı engel olurlar kanserli hücrelerin büyümesini önlerler. Saçları güçlendirir, astıma iyi gelirler.
Elmaların az da olsa bazı olumsuz yanları bulunur. Elma çekirdekleri siyanür içerir az miktarda alınırsa bir zararı yoktur ama fazlası zehirlenmeye yol acar (bir su bardağı kadar yenirse zehirlenirsiniz). Bazı insanlarda alerjiye neden olabilirler. Fazla tüketildiğinde kilo almaya neden olabilirler. Bunların dışında nerde ise hiçbir zararı yoktur.
Bu kadar faydaları çok olan bu meyveden her gün bir tane yemeği unutmayın.