angunhalil @ gmail.com

Erken seçim tartışması siyasetin gündeminden düşmüyor. Erken seçim tartışmaları Damat Berat Albayrak’ın karmaşık istifasından önce başlamıştı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun çıkışıyla ve istifa mıdır, görevden alma mıdır, henüz tam anlaşılamayan gelişme sonrasında daha yüksek sesle tartışılmaya başlandı. Tabii bunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmişte yaptığı “Ekonomiyi ben yönetiyorum, ben!” çıkışının da payı var.
Muhalefet partileri son dönemde sıkça yaptıkları erken seçim çağrısını her fırsatta yineliyorlar. 2023 seçimlerine daha 2 yıl var. Ancak kameralar karşısına çıkan muhalefet parti genel başkanları, erken seçim taleplerini yineliyorlar.
Muhalefet liderleri ve sözcüleri değişik vesilelerle erken seçim istediklerini ve hazır olduklarını söylüyorlar. En son, Kemal Kılıçdaroğlu, hem “Erken seçim istiyoruz” ve “Buna hazırız” “İktidara hazırız” sözleri ile Mersin mitingi ile iddialı çıkış yaptı.
* #KURguDeğil
* #GeliyorGelmekteOlan
* #İktidarYolunda
Üç ana başlıkta sosyal medyada açılan taglar ile iddialı ve istikrarlı bir muhalefet yürüten Cumhuriyet Halk Partililer, vatandaşın sokaktaki tepkileri iyi okuyarak iktidar provaları yapıyor diyebiliriz.
Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında dolar/TL kurunda 13 seviyesini aştı. Dolarda gelen üst üste rekorların ardından Meral Akşener’den de iktidara sert eleştiriler gelmişti. ‘Artık Yeter’ “Paramızı pul, itibarımızı yerle bir ettin. Bu işte kastın varsa düpedüz ihanettir.
Yok, eğer beceriksizliğin neticesinde bir gerçeklikse yapılması gereken bellidir: Bir an evvel ülkeyi seçime götürüp bu rezilliğe dur denmelidir” ifadelerini kullanarak, Dolarda son günlerde yaşanan hızlı artış sonrası CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelmiş, ikili görüşmelerin ardından kameralar karşısına çıkıp erken seçim çağrısı yapılmıştı.
Erken seçim çağrısı yapan diğer bir isim ise HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan oldu. Buldan, “100’üncü yılında, halk egemenliğinin temsil edildiği yer olan parlamenter sistemin iradesi ve denetim yetkileri büyük oranda bu iktidar eliyle ortadan kaldırılmıştır. Bir sonraki hedeflerinin 2023’te 100’üncü yılında cumhuriyetin tasfiye sürecini tamamlamak olduğu ortadadır. Bunun için, biz erken seçim çağrımızı bir kez daha tekrarlıyoruz. “Erken seçim” diyoruz ve “Halka gidelim” diyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.
Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhur Başkanı Erdoğan hiç kuşkusuz kendini en güçlü hissettiği anda seçime gitmek istiyor.
Bir siyasetçi olarak böyle düşünmesi elbette doğaldır.
Erdoğan ''Şu anda AK Parti Genel Başkanı olarak ben, MHP Genel Başkanı olarak Sayın Bahçeli, aynı şekilde Büyük Birlik Başkanı olarak Sayın Destici açıklamalarımızı yaptık. Bu işin tarihi Haziran 2023 dedik. Bu değişmeyecek. Bunu bir kere de değil, defaatle söyledik. Sizin gücünüz bu ülkede bir erken seçim kararı almaya yeter mi yetmez mi? Yetmez! Daha neyi konuşuyoruz, neyi tartışıyoruz. Her şey bu kadar açık ve net ortada. Allah nasip ederse Haziran 2023 seçim tarihidir. Türkiye artık ilan edilmiş olan seçim tarihlerine alışacaktır.'' sözleri ile muhalefete cevap vermişti.
Erdoğan'ın en büyük endişesi ise, yapılan anketlerin sonuçlarında, AKP'nin oylarında büyük düşüş yaşanmasını görüyor. CHP ve HDP'nin oy oranının artmasındaki endişelerden kaynaklı ve özellikle HDP'nin oy oranının bir türlü yüzde 10'un altına düşmemesinden kaynaklı HDP'ye Kapatma davası sürecini ve HDP'nin kapatılması halinde, HDP'nin sahip olduğu 60 milletvekilinin tamamı AKP'ye geçme hesabı, Millet ittifakının HDP'siz yola devam etmeleri için CHP ve İYİ Parti seçmenini etkilemek için HDP PKK ilişkisini sürekli gündemde tutarak, Millet ittifakını bozma çabaları, sandık milletin önüne konulacağı zamana kadar sürdürecektir.