kurtalangazetesi @ hotmail.com

Son dönemlerde ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar esnafları da etkiliyor. Esnaflar iş yokluğundan dolayı ödeme zorluğu çekiyor.

Bu durumun birçok nedeni bulunuyor. Ancak bunların arasında yüksek işyeri kiralarının büyük bir etkisi var.

Gelirlerin düşük olmasına rağmen ilçemizde dükkan kiralarının bir hayli yüksek olması, bu yüzden birçok işyerinin zor anlar yaşamasına neden oluyor.

Bu olumsuz etkenleri göz önüne aldığımızda esnafın ay sonundaki cirosu, ödediği kiraya hemen hemen yetmiyor. Bunun yanında bir de vergi, SSK, yüksek maliyetli temel madde girdilerinin yüksekliğini üst üste koyduğunuz zaman esnafın beli iyice bükülüyor.  Bazı esnaflar, durumu kurtarmak için bu kez ürün fiyatını yüksek tutuyor.

Durum böyle olunca da vatandaşlar da market zincirlerine yöneliyor.

Örümcek ağı gibi her yeri saran büyük market zincirleri, mahalle bakkalından, beyaz eşya satan yerel esnafa, kunduracı, tuhafiyeci, züccaciyeci ve pastacıya kadar birçok küçük esnafa zarar veriyor.

Bütün bu zorluklarla mücadele eden esnaflarımız, iş yapmak gibi bir alternatifi kalmıyor. Bir hevesle ticarete atılanlar ise elinde avucundakini kiraya ödeyip, daha sonra zarar edip gidiyor.

Mülk sahiplerinin yüksek kiralar istemeleri yüzünden de aylardır boş bekleyen dükkanların sayısı az değil.

İşyeri kiralarının yüksek olması yetmiyormuş gibi mal sahipleri yüzde 100 enflasyonlu günlerdeki gibi hala her yıl kiraya yüksek zam yapma derdinde olunca bu durum, hem işyeri açan esnafı zor durumda bırakıyor, hem de dolayısıyla mal sahibine zarar ettiriyor.

Bu durumda işyerini terk etmek zorunda kalan esnaftan biriken kiralarını alamayan mal sahipleri de mağdur oluyor.

Özellikle mülk sahiplerinin kira artışı yaparken ülkenin ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak vicdanlarının sesini dinlemeleri gerekiyor.

Esnaf ve sanatkarlar, hükümetten bu zor dönemlerinde bazı iyileştirme ve desteklerin yapılması beklentisi içerisindeler.

Hükümetimizin, esnafımızın bu konudaki derdine derman olacağı inancıyla her türlü zorluğa rağmen kepenklerini sabahın seherinde açıp ışığı sönmeyen tüm esnaflara hayırlı işler diliyorum.

Hoşça kalınız.