kurtalangazetesi @ hotmail.com

Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarında yaşanacak artış ve eğitim-öğretim döneminin sona ermiş olması sebebiyle; serinlemek, balık tutmak ve piknik yapmak suretiyle göl, gölet, nehir, sulama kanalı ve su birikintisi gibi yerler tercih ediliyor.
Özellikle hafta sonlarını değerlendirmek isteyen ve su birikintilerinin olduğu alanları tercih eden arkadaş grubu veya aileden birisinin boğulma riski yaşaması nedeniyle bütün fertleri zor durumdaki bireyi kurtarmaya çalışırken boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor.
Bunun en acı örneğine beğendik Beldesi’nde yaşanan üzücü boğulma vakasıyla tanık olduk.
Pervari İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli hemşire Halime Timurtaş, Beğendik beldesi yakınlarında arkadaşlarıyla piknik yaptığı sırada ayağının kayması sonucu Müküs Çayı'na düşerek boğuldu.
Arkadaşını kurtarmak için suya giren hemşire Eyüp Güneş de akıntıya kapılarak kayboldu. Güneş’i arama çalışmaları ise dalgıç ekipleri ve 132 personelin katılımıyla arılıksız sürdürülüyor.
Ailesinin ve sevenlerinin ise umutlu bekleyişi sürüyor.
Su hayattır, ancak bazen de can alabiliyor.
Bu konuda daha dikkatli olmalıyız, yüzme bilmiyorsak baraj, kanal ve gölet gibi yerlere girmemeliyiz.
Bir anlık dalgınlık üzüntülere sebep olmaktadır ve geriye dönüşü de olmamaktadır.
Özellikle çocuklarımıza bu tür yerlerde yüzmelerini veya tek başlarına piknik yapmalarını önlemeliyiz.
Üzücü haberleri almak istemiyorsak biraz daha dikkatli davranmalıyız.
Aile fertlerini bu konuda uyarmalıyız, eğer ailede yüzme eğitimi alan birisi yoksa bu tür ortamlardan uzak durmalıyız.
Toplumsal bir bilincin oluşması, kayıpların en alt seviyede tutulabilmesi için hayati öneme sahip. Çok iyi yüzebilen kişilerin bile, panik sonucu boğulabildiğini akıllardan çıkarmamak gerekiyor.
Etkin bir ilk yardım ise pek çok kazazede ölümden kurtulabilir.
Herhangi bir doktordan, aile hekimlerinden, hastanelerden, ilk yardım kurslarından, etkin bir ilk yardım nasıl yapılır, öğrenilebilir.
İlkokuldan itibaren her dönem, ilk yardım konuları müfredatlara alınabilir. Hangi yolla olursa olsun, sağlam bilgili ve bilinçli nesillerle bu tür üzücü kazalar engellenebilir ve engellenmelidir.