semihgul25 @ hotmail.com

Bir önceki kaymakamımız İhsan Emre Aydın, ilgiyle yeni görev yeri olan Van İpekyolu ilçesine uğurlandı. Öncelikle kendisine memleketimize yaptığı hizmetler nedeniyle şükran borçluyuz. Allah yolunu açık etsin. İlçemizi, insanlarını çok sevdi ve biz de kendisini fahri hemşerimiz olarak belledik. Gerçekten bir iz bıraktı ve Kurtalan'ımıza duyduğu muhabbet Devlet Adamalığına yakışır gıpta edilecek bir seviyedeydi. Kendisini unutamayacağımızı ve hayırla yad edeceğimizi belirtmek istiyoruz.
Erzurum Şenkaya Kaymakamı iken ilçemize atanan Çağlar Tekin'e de hoş geldin diyor ve hayırlı hizmetlere vesile olmasını temenni ediyoruz. Önceki hafta gazeteci arkadaşlarla kendisini ziyaret ettik. Kısa sürede ilçemize hakim olduğunu ve sorunlarına çözüm odaklı bir perspektifle yaklaştığını gözlemledik. Hem belediye başkan vekilliği hem de kayamakam olarak görev yapıyor olması beklentileri haliyle artırıyor. Bu noktada zaman içerisinde daha sağlıklı bir değerlendirme yapma imkanına sahip olacağız ancak kendisinden umutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.
Kurtalan ilçemiz sıradan bir ilçe değil. Politik ve bilinçli bir halka sahiptir. Okuma oranı ve girişkenlik yönleriyle bölgede farklı bir yere sahiptir. Hâli hazırda 3 tane hemşerimiz kaymakam olarak ülkemizin çeşitli ilçelerinde görev yapıyor. Devletin üst kademelerinde çok önemli görevlerde bulunan hemşehrilerimizi sayarsak köşe yazımız yetmez. Aslında bu noktada şunu izah etmeye çalışıyoruz; Kurtalan halkı ülkesini, bayrağını seven ve topluma faydalı olan bir ilçedir. Ve nüfus, nüfuz, ulaşım, kültürel ve daha bir çok alanda söz sahibi olan ve tüm Türkiye'de son durak(tren) olması ve yine Merhum Barış Manço 'nun kurduğu Kurtalan Ekspres rock müzik grubu nedeniyle ülke çapında ismine ve mazisine aşina olunan zihinlerde yer edinen müstesna bir ilçedir. Dolaysıyla ilçemizle ve halkıyla gurur duymamak elde değildir. Tabi ki kronikleşmiş sorunları olan ve üzücü yönleri de olan bir ilçedir. Başta su sorunu, bahis ve tefecilik konularında da malesef gündemi meşgul eden ve sonuçları itibariyle negatif bir pozisyonu olan bir ilçedir de...
Kaymakamlık görevinin öncelikle belli bir düşünce, zümre veya siyasi partinin değil tüm ilçe halkını temsil eden ve devleti temsiliyeti itibariyle ağır bir sorumluluğu olan bir makamdır. Öncelikle Kurtalan halkının beklentisi halkın adamı olmaktır. Böylelikle gönüllere girmenin yolları olabildiğince açılmış olacaktır. Kurtalan Belediyesinin yükünün farkındayız ancak projelerle, farklı girişimlerle ilçemize önemli ve kalıcı hizmetleri bekleyen ve takip eden bir halkı olduğunu anımsatmak isteriz. Nitekim önceki kaymakamımız bu realitelere rağmen ilçemizi benimsediği için önemli sonuçlar elde edildi ve meyvesini halen tam olarak halka yansımadı ama yansıyacağı günler de yakındır. Nitekim 3 adet tekstille 800 kadar insanımızın istihdam edilecek olması, sanayi sitesi gibi projeler hayata geçtiğinde ilçemiz önemli bir istihdamı yakalayacağı bir gerçektir.
Mevcut projeleri azami hızda ve en kısa zamanda hayata geçirmeye çalıştığına şahit olmamız nedeniyle yeni kaymakamımız Çağlar Tekin'e şükranlarımızı iletiyoruz. Memleketimize yeter ki katma değeri yüksek plan ve projelerle katkı sunulsun; kimin ne dediğine bakmaksızın her türlü destek ve katkıyı sunmak da bizim borcumuz olsun. Kimseden kişisel bir beklentimiz yok, memleket için ne yapılırsa o bize kafidir. Kurtalan bizim doğum büyüğümüz, anılarımızın olduğu atalarımızın toprağıdır, dolaysıyla yapılan her türlü hizmet, bizim için çok ama çok önemlidir.
Bu anlamda kaymakam beyi ziyafetimize ilişkin ve ilçemizin genel durumu hakkında hasbihal edelim istedik. Biz halk olarak yapılan çalışmaları görüp hem devamını sağlama hem de teşekkür mahiyetinde destek ve katkıyı sunmak durumundayız. Nitekim marifet iltifata tabidir. Yapılanları görme ve onure etme bir insani sorumluluktur. Dolaysıyla yeni kaymakamımıza hayırlı olsun dileklerimizi tekrar yineliyor ve görevlerinde başarılar diliyoruz. Umarız başta su sorunu olmak üzere işsizlik ve diğer alanlarda önemli ve kalıcı hizmetleri olur temennisindeyiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın...