semihgul25 @ hotmail.com

Siirt'in batıya açılan kapısı konumunda olan ve nüfusu 60 bini geçen ilçemiz Kurtalan, malesef hak ettiği hizmetleri ya alamamakta ya da çok geç almaktadır. Yani deyim yerindeyse zamansız gelen para misali...
Yahu 150 adet yapılacak denen TOKİ konutları 110'a düşürüldü, onu da geçtim; 100 bin sosyal konut projesi kapsamında çoğu yerin ihalesi bile yapıldı ama halen Kurtalan'da yer dahi belirlenemedi. İlçenin gelişmekte olan muhiti Aşağı Kotip'te yapılacak dendi diye insanlar yoğun bir talepte bulundu; ama iddialara göre bahse konu yer TOKİ'ye devredildiği halde şimdi de Kurtalan Ekspres Lisesi arkasında yapılacağı söyleniyor. Sırf bu yüzden teminat parasını alıp konut almaktan vazgeçenler oluyor. Tabi ki aşağı mahallerin de gelişmesi istenen bir durum ama şimdi eğer söylenen yerde konutlar yapılırsa yakınından geçen derenin kokusu bile insanları konut almaktan vazgeçirmek için yeterli bir sebeptir. Derhal bu hatadan vazgeçip en azından başvuru yapıp kurada ismi çıkanların fikrine başvurularak yer tayin edilsin ve ihalesi ve yapımı bir zahmet başlasın artık.
Yine tuhaf başka bir durum da kömür sahasında yaşanıyor. Tren hattı şehir dışına taşınacak diye söylenti ve beklenti varken şimdi mevcut hatların yanında kömür sahası kısmında yeni bir hat yapılıyor. İddiaya göre İktidara yakınlığı ile bilinen Mehmet Cengiz isimli şahıs Şirvan'daki maden yataklarının ihalesini almış ve Kurtalan'da yeni yapılan tren hattı ve şantiye ile nakil işlemi yapılacak. Ve insaların yaya olarak kullandıkları bu alanda büyük bir şantiye olacak, dolayısıyla insanların yolu kapanacak. Madem öyle, köprü arkasında bir hat ve şantiye kurulsun ve bu nakliye işi o şekilde halledilsin. Ama tabi bildiklerini okuyacaklar ve o muhite oturan insanlara sıkıntı çıkaracaklar.
Bakıyorsunuz kocaman ilçede birkaç tane göstermelik bölümler ve binanın dış görünüşüne bakılırsa bir anaokulunu andıran bir meslek yüksek okulumuz var. Tren hattı Kurtalan'da ama Siirt'te Raylı Sistemler ile ilgili bölümün açılması da ayrı bir rezalet tabi. Üstelik Kurtalan fakülte beklerken ve fazlasıyla hak ederken böyle ilginç gelişmeler oluyor.
Yine hemşerilerimizin ekmek teknesi olan Marmaris'te iddialara göre sahipliğini hemşerilerimizin yaptığı mekanlara çifte standart uygulamalar var ve kimse sesini çıkartmıyor. Dolayısıyla yüzlerce gencimiz sezon bitmeden turizm sezonuna veda edip memleketine dönüyor. Yani o kadar gülünç şeyler oluyor ama kılını kıpırdatan yok. Yetkisi ve etkisi olan insanlar da deve kuşu misali başını kuma sokuyor.
Halen sanayi sitesinin olmadığına mı yanalım, işsizlikten kırılan moralsiz gençlere mi yanalım, dolar ve altının yükselmesi ile kan ağlayan ve kimisi siftah bile yapamayan esnafa mı, say say bitmez...
Tabi temizlik, ilaçlama gibi konularda başarılı olup diğer büyük diyebileceğimiz bir proje ortaya koymayan belediyeyi de eleştirmek hakkımız olsa gerek. Normalde kayyumlara önemli imkanlar sağlandığını biliyoruz ama malesef hatırı sayılır bir proje veya yatırım henüz yapılabilmiş değil. İnşallah proje aşamasında veya yapımına yakında başlanır, güzel hizmetler geldi gelecek diye ümit edelim. Doğrusu önemli bazı projelerden bahsediliyor ancak icraata yönelik somut bir adım daha görmedik. Temennimiz odur ki tüm kurum ve kuruluşlar elele vererek gelişmekte olan ilçemizin sorunlarına çözüm bulunması ve ilçemize güzel hizmetlerin kazandırılmasıdır. Nitekim birbirimizle uğraşarak sadece boşuna enerji tüketmiş oluruz, oysa ki bu enerjimizi Kurtalan'ın ortak çıkarına empoze edersek ortaya çıkacak müthiş sinerji ile Kurtalan çok daha güzel yerlere gelecektir ki temennimiz ve beklentimiz de budur.
Esen kalın...