semihgul25 @ hotmail.com

Mehir, İslam hukukunda erkeğin evlenirken kadına verdiği veya vermeyi taahhüt ettiği para, mal veya menfaat hediyesidir. Mehir kadının mal varlığına dahil olur ve üzerinde dilediği tasarrufta bulunabilir. Dört hukuki mezhep tarafından kabul edilmiştir. Ama aynı şeyi başlık parası veya süt parası için diyemeyiz. Araştırdığımız kadarıyla bu geleneksel olarak adet olan bu iki ad altında verilen veya istenen para dinen caiz değildir.
Hepimizin ailesi, akrabası, tanıdığı veya en azından komşusu bu başlık parası veya süt parası istediği olmuştur, biz kesinlikle art niyetle suçlama veya hakir görme niyetiyle bu hususu dile getirmiyoruz. Ancak en azından bundan böyle nahoş olan ve etik olmayan bu adeti terk edelim istiyoruz, nitekim altın fiyatları almış başını gidiyor ve insanlar evlenmeye yanaşamıyor haklı olarak. Geline takı olarak istenen altın ve mobilya, düğün masrafları derken en mütevazı bir düğün, günümüz şartlarında 100 bin lira ve dahası 200 bin liraya kadar rakam ulaşabiliyor.
Borç harç, evi arsayı sat, birikimi tüket derken elde avuçta bir şey kalmıyor ve bu durumda maddi sıkıntılar ve beraberinde huzursuzluklar getiriyor. Malesef toplumda şöyle bir algı da var; başlık parası istenmeyen gelin kızın değeri az oluyor veya acaba neden başlık parası istenmedi gibi olumsuz değerlendirmelere sebebiyet veren bir anlayış da var. Bu görüş son derece yanlıştır. Mırovati olarak başlayan akrabalıklar çoğu ailede hısım (yakın akraba) derecesinde bir yakınlık ve kaynaşma sebebi ve vesiledir. Dolayısıyla bu anlamda yeni nesile çok şey düşüyor. Bu nahoş gelenek terk edilmelidir artık. Tabi ki bi 10 yıl öncesine kadar hatırı sayılır oranda başlık parası isteme azalmış durumda; ama halen isteyen ve damat tarafını zor durumda bırakılan haller de ne yazık ki cereyan edebiliyor. İnanın bahsederken bile insan bir tuhaf oluyor. Kesinlikle bu gelenek terk edilmelidir artık.
Peygamber Efendimiz, evlenmeyi önemle tavsiye ediyor. Yuva kurmak, çoluk çocuk sahibi olmak çok güzel bir duygudur. Bu anlamda insanlarımız ve hele özelikle büyüklerimiz bu konuda hassas davranmalı ve "kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız" hadis-i serifi referans alarak yeni bir süreç başlatmaya öncülük etmelidirler. Dinen caiz olmayan, hukuken yasal olmayan ve toplum değerleri bakımından da etik olmayan bu gelenek sona erdirilerek hayırlı bir işe öncülük etmek ve bu anlamda somut adımlar atmak çok çok önemlidir.
Kurtalan ilçemizde de maalesef eskisi kadar olmasa da başlık parası veya süt parası adı altında bu maddi beklenti, çetin pazarlıklara kadar varan bir duruma geldiğine şahit olmaktayız. Kızımız değerlidir, hatta maddi karşılığı rakamla ifade edilemeyecek kadar değerlidir. O yüzden lütfen bu geleneği sona erdirelim. Zaten alım gücü düşmüş, insanlar geçinmekte zorlanıyor. Bari bu noktada bir kolaylık sağlansın ki imkanı olan evlenebilsin. Eskiden hatırlıyorum iki kardeş bir Marmaris sezonu dönüşünde kazançlarıyla bir düğün yapacak kadar birikim yapabiliyordu. Şimdi ise iki kardeş bir değil belki 5 sezon gitse anca bir düğün masrafı birikim yapabilir. Ayrıca düğünden sonraki geçim durumu da önemlidir. O yüzden rahat ve az masrafla yapılan düğünlerden sonra gelin damat ekonomik olarak rahat olur ve bu da onların mutlu ve mesut olmalarına pozitif yönde bir etki yapar.
Bu gelenek inanıyoruz ki yakın bir zamanda tarih olacak ama bu tarihi biraz daha öne çekmeye çalışmak için bir fırsat var. Tüm toplum bu geleneği yadırgayarak, gerekirse ayıplayarak sona erdirmeye vesile olmalıdır. Çünkü yerleşmiş gelenekleri bir anda sona erdirmek sosyolojik açıdan da zordur ve vakit gerektirir. Ancak gelişen ve dönüşen, tüm dünyaya entegre olan bir teknoloji dünyasında bu nahoş ve etik olmayan adete dur diyelim ve çocuklarımıza her şeyden önce değer verelim, mutlu olmalarına vesile olalım. Başlık parası ve süt parası bundan sonra tarihe karışmış bir mazi olarak kalsın inşallah diyor, esenlikler diliyoruz...