semihgul25 @ hotmail.com

Ülkemiz genelinde 100 bin sosyal konut projesi kapsamında ilçemiz Kurtalan'da da 150 adet daire yapılacağı belirtilmiş, başvuru ile kura sürecinin ardından hak sahipleri belirlenmişti. Her ne hikmetse 150 adet denen rakam 110'a düşürüldü. Buna, Aşağı Kotip Okulu ile köyü arasında bulunan 20 dönümlük hazine arazisinin içerisine 110 adet sığabileceği gerekçe gösterildi. Oysaki 400'e yakın başvuru yapılmıştı.
Hali hazırda yazışmalar yapıldı ve Aşağı Kotip'teki hazine arazisi kesinleşti denmesine rağmen, Teylan yolu üzerinde bulunan Kurtalan Ekspres Lisesi yanında bulunan vakıf arazisinde yapılacağı söylentileri ayyuka çıktı. Bu durumu Milletvekili Osman Ören ile de konuştuğumuzda kesin olmamakla beraber büyük ihtimalle Teylan yolundaki vakıf arazisinde yapılacağı ve konut sayının artırılacağı ifade edildi. Daha sonra vakıf arazisi ile Siirt'teki bir TOKİ arazisinin becayiş işlemi yapılmakta olduğu ve hazine arazisinin daha değerli olmasından dolayı bir miktar para farkının olacağı şeklinde bilgiler edindik. Hatta ve hatta vakıf arazisinin bataklık olduğu, büyük binalara elverişli olmadığı, dere yatağına sınır olduğu nedeniyle tekrar Aşağı Kotip'te konutların inşa edileceği şeklinde söylentiler oldu. Başlıkta boşuna muallak demedik, muhtemelen sizin de kafanız baya karışmıştır.
Velhasıl Siirt merkez ve Eruh ile süreç beraber işlediği halde Kurtalan haricinde diğer iki yerde TOKİ ihale tarihi belirlendi ancak Kurtalan ile ilgili henüz yer olarak bile net bir durum oluşmadığı gibi ihale tarihi de açıklanmadı. Bu kadar bilgi kirliliği olunca haliyle teminat parasını yatırıp adı kurada çıkan bazı hemşerilerimiz Teylan yolu üzerinde yapılacak söylentilerine binaen başvurusunu iptal etti. Her ne kadar bazı vatandaşlar aşağı mahalle üvey evlat muamelesi yapılıyor derse de ve bu konuda haklı olsa da; adı kurada çıkan insanların talebini de dikkate almak gerekir. En nihayetinde bu dairelerde oturacak kişilerin bu konuda görüşleri de önemli. Tabi ki aşağı mahallenin gelişmesini, projelere kavuşmasını canı gönülden istiyoruz. Ama aksi durumda insanlar daire almaktan vazgeçiyorsa ve başta Aşağı Kotip'te yapılacak diye başvurup almaya karar vermişse ve çoğunluk da Aşağı Kotip'te yapılmasını istiyorsa, bu talebe de kulak verilmeli ve bu yönde bir tasarrufta bulunulmalıdır diye düşünüyorum.
Konu açılmışken daha önce yapılan 132 adet TOKİ sakinlerinin de bazı taleplerine değinmek isteriz. Yerleşke site bazında değerlendirildiği için çevre düzenlemesi, kaldırım gibi benzer hizmetler belediye tarafından yapılmıyormuş. Bu konuda TOKİ sakinleri çok muzdarip ve yüksek sesle itirazlarını dile getiriyorlar haklı olarak. En nihayetinde Kurtalan'ın mücavir alanı içerisinde olduğu için yerleşkenin sakinleri de hizmetten istifade etsin isteriz, umarım yetkililer bu anlamda olumlu bir tepki verir diye umut ediyoruz.
Son olarak konuyu toparlayarak yazımıza son vermek istiyorum. Özetle eğer halen TOKİ yeri netleşmediyse kurada ismi çıkanların fikri alınsın isteriz. Çünkü yarın öbür gün istenmeyen bir yerde yapılırsa ve ismi kurada çıkanlar almaktan cayarsa yazık olmuş olur. Bu anlamda tez vakitte yeri netleşerek ihaleye çıkarılmasını talep ediyoruz. Ayrıca malum Kurtalan'da dairelerin fiyatı epey arttı, daire alamayacak insanlarımız için TOKİ konutları bir umuttur. Başka etap ve projelerle hızla büyüyen ilçemizin eksiği olan bu konutların yapılarak insanların yuva sahibi olmalarına vesile olalım diyor, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın...