semihgul25 @ hotmail.com

Kurtalan ilçemiz bölgedeki çoğu ilçeden ulaşım, kültürel ve ekonomik anlamda avantajlı bir konumdadır. Bu köşe yazımızda özellikle ekonomik yapısını dile getireceğiz. Nüfusun fazla olması nedeniyle doğal olarak eğitimci, sağlıkçı insan sayısına orantılı olarak hizmet sektörü de hatırı sayılır bir kalemdir. Ama ana geçim kaynağı tarım ve turizm diyebiliriz.
Düzlüğün bittiği son yer olması nedeniyle tren hattı bizim ilçede son bulmuştur. Dolayısıyla tarım arazileri konusunda Kurtalan önemli ve verimli tarım arazilerine sahiptir. Ancak mesela bu sene yağmurun az yağması nedeniyle kıtlık olma ihtimali üzerinde duruluyor. Allah'tan Cuma günü iki saat kadar sağanak bir yağmur yağdı. Temennimiz çiftçilerin umduğu şekilde verimli bir ilaç olmuştur bu yağmur. İşte aslında bu iki kalem geçim kaynağını, anormal durumlarda neler yapılabilir diye gündeme taşıdık. Nasıl mı? Mesela Kurtalan'da sulu tarım çok az bir miktarda yapılıyor. Oysaki Kurtalan sınırları içerinde Dicle nehrinin Garzan, Başur ve Reşan çayları bulunmakta ve bu üç önemli akarsu kolu Kurtalan ilçesinin doğal sınırlarını çizmektedir.
GAP alanı içerisinde yer alan ilçemizde alternatif ürünlerin yerleştirilerek ve sulu tarımı üst seviyelere getirerek kurak geçen senelerde sıkıntı yaşamadan kriz atlatılabilir. Tahıl ambarı olarak anılan Kurtalan, çevre il ve ilçelere önemli ölçüde hububat satarak önemli bir geçim kaynağı elde etmektedir. Olağandışı durumlarda alternatif ürün çeşitliliği ve sulu tarım için önemli çalışmalar yapılarak çiftçilerimizin bol ve istikrarlı üretim yapmalarına vesile olunabilir.
Gel gelelim diğer önemli kalem olan turizme. Hatta bazınız hemen, yav Kurtalan ile turizm ne alaka diyebilir. Evet, Kurtalan'da turizm yok ama Kurtalanlı'lar turizmci. Hem de önemli bir yere sahip bu anlamda. Başta Marmaris olmak üzere ülkemizin dört bir tarafındaki turizm beldelerinde kimisi işletme sahibi, kimisi ise kaliteli ve liyakatli birer turizm çalışanı olarak Kurtalan halkı, turizme çok önemli bir katkı sunmaktadır. Marmaris'teki ve yine İçmeler'deki çoğu mekânın sahibi hemşerimizin olması gurur verici bir durumdur. Sayıları ve kazançları artsın diye temenni ediyoruz.
Hakikaten turizm kaleminde Kurtalan önemli bir yere sahiptir. Ancak bazen pandemi, deprem gibi sıra dışı durumlarda turizm sektörü olumsuz yönde etkilenmektedir. Dolayısıyla gerek işletme sahibi olan hemşerilerimiz, gerekse turizmdeki emekçi olan hemşerimiz mağdur olmaması için alternatif arayışlarda olmalıdır. Örneğin son iki sene içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle bazı hemşerilerimizin Kurtalan'da veya başka şehirlerde imalat üzerine ve diğer sektörlere yönelerek krizi minimize etmeyi başardı. Dolayısıyla turizmciler de beklenmeyen durumlarda alternatif sektörlere yönelerek olumsuz yönde çok etkilenmeden ayağa kalkmaya odaklanabilirler.
Bahsettiğimiz tarım ve turizm sektörü hakikaten ilçemiz açısından elzem olan iki sektördür. Son gelen yağmurla inşallah çiftçilerimiz umduğunu bulacak ve aşıların yaygınlaşması ve vakaların azalmasıyla da turizmlerimiz iyi bir moralle ve iyi bir sezonla umduklarını bulacaktır. Bayramdan sonra muhtemelen turizm sektörü hızlı bir giriş yapacaktır. Özellikle işletme sahiplerinden başta kendi hemşerilerine öncelik vererek çalıştırmalarını rica ediyoruz. Tabi ki diğer memleketlerden de istihdam edilsin ama öncelik bizim toprağın insanı olursa daha iyi olur; ayrıca o personel, o parayı Kurtalan'da harcayacak ve Kurtalan'daki ailesine yollayacak. Ve tek ve son temennimiz lütfen emekçilerin maaşını tam ve zamanında ödeyiniz.
Efendimizin "İşçinin ücretini teri kurumadan önce ödeyiniz" hadis-i şerifini ilke edinip çalışanlarınızı mağdur etmeyin ki Allah işinizi rast götürsün. İsim vermeyeceğim ama Kurtalanlı bazı işletme sahiplerinin hak konusunda, çalışanın maaşını eksik verip veya zamanında vermeyip ne hallere düştüklerini görüyoruz. Hak yiyen iflah olmaz, hele turizm gibi zor ve meşakkatli bir sektörde çalışanın hakkını yiyen asla kendine gelemez. Personeli motive et, iyi bak ve seyir et bakalım nasıl da olumlu yönde sana yansıyor. Bu duygu ve düşüncelerle çiftçilerimize bol ve bereketli ürün hasadı, turizmcilerimize de çok çok iyi bir sezon dileriz. Esen kalın...