semihgul25 @ hotmail.com

1944 yılında tren hattının Kurtalan'a taşınması ile süreç içerisinde çok hızlı bir değişim ve gelişime uğrayan ilçemiz, dönemsel olarak farklı farklı sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. İşte bu süreçte belki de en büyüğü ve her dönemin en meşgul edeni şüphesiz su problemidir. Nitekim su; temizlikte de, sanayileşmede de, medenileşmede de en olmazsa olmaz temel bir ihtiyaçtır. Maalesef ki bu sorun ilçemiz için bir çile seviyesinde yerini hep muhafaza etmiştir. Son yıllarda bu anlamda bir rahatlama yakalanmış olsa da bazı aksilikler yüzünden ilçe halkı su sorununu kalıcı olarak gündeminden çıkaramamıştır.
Hizan ve Hesko suyu kaynakları ile ilçemize su hattı getirilerek önemli bir gelişme kaydedilmiştir. Ancak Ilısu Barajı nedeniyle su altında kalan borular ve yine borularda meydana gelen patlaklar nedeniyle su problemi halen Kurtalan'ın en öncelikli sorunu olagelmektedir. Bu durumda alternatif birkaç kaynak su bularak ve büyük su depoları yaparak Kurtalan'ın bu kangrenleşmiş sorununu mazide bırakmak mümkün olabilir. Bu yönde çalışma ve uğraşların olduğunu duyuyoruz. Temennimiz bu problemin köklü bir şekilde çözüme kavuşturulmasıdır. Açıkçası en öncelikli olarak yer verdiğimiz bu su problemini en yakın zamanda gündemden düşeceğini tahmin ediyoruz. Bunun yanında mevsimsel olarak ele alınabilecek haşere sorununa da yüzeysel olarak değindikten sonra işsizlik gibi önemli diğer bir konu üzerinde durmaya çalışacağız.
Malumunuz üzere haşereye karşı ilaçlama belli bir takvime göre yapılmaktadır. Bu sene de yine bu konuda çokça şikayetler oldu. Yine belediye ekipleri mümkün mertebe ilaçlama yaparak sık sık şikayet konusu olan sıkıntıyı gidermekle meşguldür. İnşallah bu sıkıntıyı da yakında çözüme kavuşmuş sorunlar arasında görürüz.
Ve işsizlik. Kurtalan ilçesi, genç nüfusu fazla olan ve Marmaris ağırlıkta olmak üzere diğer turistik beldeler ile turizm sektöründe söz sahibi olan bir ilçedir. Ancak bu korona salgını nedeniyle işletme sahibi hatırı sayılır hemşerimiz işyerini açamamakta ve çalışan olarak istihdam edilen hemşerilerimiz boşta kalmaktadır. Bu durum bize aslında şunu gösteriyor; mevcut imkanlarla durumu müsait olan hemşerilerimiz yatırımlarını ilçelerinde yaparak, örneğin koronadan etkilenmeyen ve hatta bu anlamda Siirt ve bölgenin marka seviyede olan tarım alanında çalışmalar yapabilir. Veya tekstil üzerine yoğunlaşılabilir.
Tabi ki kendi memleketinde yatırım yapmanın zorlukları ve dezavantajları vardır; ancak doğup büyüdüğümüz topraklara ve yine büyüklerimizin hatırına bir takım fedakarlıklar yaparak, belki daha az kazanarak belki daha fazla zahmet çekerek vefa borcumuzu ödeyebiliriz. Batıdaki yatırımlarımızın bir kısmı da olsa ilçemize taşıyarak işsizliğe derman olabiliriz. Bu yönüyle inanın, Kurtalan her anlamda son durak. En nihayetinde ölümüz veya dirimiz bu topraklara geliyor. Madem öyle ve imkanımız da var, bazı gerçekleri göz önüne alarak adım atabilirsek bu sorunu da minimize edebiliriz.
Diğer bir konu ise maalesef madde bağlılığı oranının hızla artıyor olmasıdır. Emin olun hiç ummadığınız insanlarımız ve yine hiç tahmin etmediğimiz küçük yaş gruplarında bu uyuşturucu maddeler müptela olmuş durumdadır. Kurtalan bu konuda doğuda belki de oran bazında zirvede diyebiliriz. Çocuklarımıza sahip çıkarak, onları kırmadan ve rencide etmeden takip ederek bu nahoş alışkanlıklardan uzak tutabiliriz. Zamane gençler çok naif ve bazen telafisi mümkün olmayan hatalar yapabiliyorlar. Bu yüzden onlara bir arkadaş gibi yakın ve dostane yaklaşarak kötü alışkanlardan uzak tutmaya vesile olabiliriz.
Sonraki yazımızda görüşmek üzere, esen kalın...