semihgul25 @ hotmail.com

Bu başlığa bakıp Kurtalanlı olmayan ve Kurtalan'da görev yapan eğitimciler kesinlikle darılmasın, biz burada sadece Kurtalanlı öğretmenlerin ekstra çabalarıyla fedakarane yönlerine dikkat çekmek istiyoruz.
Tabi ki hemşerimiz olmayıp işini hakkıyla yapan eğitimciler çok fazla ve hepsine müteşekkiriz. Ancak bu coğrafyanın çilekeş insanı; imkansızlığı, zorluğu iliklerine kadar yaşadığı için empati yapması daha gerçekçi olabiliyor.
Bu anlamda biraz çaba gösterildiğinde çok farklı sonuçlar elde edilebiliyor. Kurtalan ilçemiz bugün eğitimde çok önemli mesafe kat ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
Eskiden lise son sınıfların tümünden birkaç kişi üniversiteyi kazanabiliyordu; ancak şimdi hemen hemen her evde bir üniversiteli bulmak mümkün. Hatta bazı hanelerde iki, üç üniversiteli var. İşte bu değişimde Kurtalanlı Eğitimcilerin faktörünü çok önemsemek gerekir. Çünkü hakikaten memleketin çocuklarına sahip çıkıp iyi yerlere gelmesini sağlıyorlar.
Ve belki de en sevindirici başka bilgi de şudur. Şimdi Kurtalan merkez ile köylerdeki mevcut okulların hepsinde görev yapanların kahır ekseriyeti Kurtalanlı'dır. Okul yöneticileri de yine çoğunun Kurtalanlı olduğunu görüyoruz. Bu tablo çok gurur verici ve başarıdaki Kurtalanlı Eğitimcilerin rolünü kavramımızı sağlıyor.
Hemşerimiz olan eğitimci; yokluğu, yoksulluğu gördüğü için, aynı kitapta arkadaşıyla ders çalışmayı, paylaşmayı öğrendiği için öğrenciye yaklaşımı farklı oluyor. Hatırlıyorum lisedeyken, Kurtalanlı edebiyat öğretmenimiz bize ders çalışma kaynaklarını nasıl tedarik ettiğini anlatırdı. İkinci el kitapların trenle gelmesini, tren garında o kitapları beklerken ki o heyecanı, aynı kaynağı arkadaşlarıyla paylaştığını sanki dün gibi hatırlıyorum. Şimdilerde ise imkanlar çok daha iyi tabi, kaynak problemi yok denebilecek düzeyde.
Genel anlamda baktığımızda Kurtalan'ın, Siirt ilçelerine kıyasla ve yine bölgemizde bir değerlendirme yaptığımızda eğitimde iyi bir yerde olduğunu söyleyebiliriz. Temennimiz bu başarı trendinin daha üst seviyelere tırmanması. İlçemiz güzel imkanlara sahip. Dersane, okul gibi konularda yine ders çalışma kaynağı tedarik etmede şanslı bir yer. Ancak Fen Lisesi'nin olmaması önemli bir eksiklik. Temennimiz en kısa zamanda fen lisesinin de ilçemize kazandırılmasıdır.
Bazen sosyal medyadan da eğitimcilerin öğrencileri için neler yaptığını görüyoruz. Gerçekten takdir edilicek insanlar. Mesela yakın zamanda bir arkadaşla oturuyorken oğlunun öğretmeni ile konuşmalarına tanık oldum. Öğretmeni Kurtalanlı idi. Öğrencisine o kadar hakimdi ve öyle uzun uzun ne yapabiliriz, nasıl daha iyi olabilir öğrencimiz diye konuşmalarına doğrusu imrendim. Helal olsun dedim, işini hakkıyla yapıyor. İşte biz bu güzel insanlara minnettarız. Ve belki de bu yazıyı yazmamızı o öğretmen sağladı.
Böyle öğretmenler fazlasıyla var. Tabi egosu olup aman aman ilgilenmeyen eğitimciler de yok değil; ancak istisnalar kaideyi bozmaz ve biz bardağın dolu tarafını görerek bu fedakar, azimli Kurtalanlı olan ve olmayan tüm eğitimcileri canı gönülden kutlar, hepsine sağlık ve daha nice başarılar dileriz...