kurtalangazetesi @ hotmail.com

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavuran Korona virüs ülkemizi de etkisi altına aldı.

Tüm dünyada 1 milyar 100 milyon insana bulaşan ve dünyadaki tüm ülkelerin ekonomisini alt üst eden Korona virüs ülkemizde de ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor.

Dünya genelinde 65 bin insanın ölümüne neden olan korona virüs ülkemizdeki etkisi de gün geçtikçe artıyor.

İlk vakanın ülkemizde açıklanmasının ardından önce okullarda eğitime ara verildi sonra da insanların toplu halde bulunabilecekleri kahvehaneler, çayhaneler, kıraathaneler, park ve bahçeler, eğlence mekanları kapatıldı. Lokantalarda gel-al veya dışarıya yemek servisi yapmalarının dışında müşteri kabul edemiyor.

Özellikle ilçemizde bulunan ve geçimini bu sektörlerden sağlayan esnaflarımız yaklaşık bir aydır ekmek teknelerini açamıyorlar.

Bu yolla geçimini sağlayan esnaflarımız 1 aylık süre zarfında evlerine ekmek götüremediler. Birçok giderleri olan bu esnaflarımız evlerinin kiraları elektrik faturaları ve bunun yanı sıra erzaklarını temini noktasında büyük sıkıntılar içerisine girdiler. Hükümet bu esnaflara çeşitli katkılarda bulunarak esnafların yükünü bir nebze olsun hafifletmek için çeşitli paketler açıklayarak esnafa destek olmaya çalışıyor.

Bu destekler elbette yeterli değil. Önümüzdeki günlerde hükümetin işyeri zorunlu olarak kapatılan esnaflara da fazla destek vereceğine inanıyoruz.

İlçemizde bazı dükkan sahipleri ise kiracılardan bu süre zarfında kira almayarak katkıda bulundular. Örnek olarak kültür Mahallesi'nde bulunan Hüseyin Yılmaz örnek bir davranışa imza atarak kiracıların dan korona virüs nedeniyle kapalı oldukları süre zarfında kira almayacağını söyledi.

Yıllardır kiracısı olan esnafları zor gününde yalnız bırakmayan ve bir nebze olsun yüklerini hafifletmek için elini taşın altına koyan dükkan sahiplerine teşekkür ediyoruz.

Bu zor günlerimiz elbette geçecektir. Bu zor günlerde birbirimize dayanışma halinde olarak desteklerimizi esirgememeliyiz. 

Tabi ki geçimini sadece gelen kiralardan karşılayan dükkan sahiplerine de bir sözümüz yok. Ama imkanı olup da kiracısını destek verebilecek tüm dükkan sahiplerinden kiracılarına destek olmalarını bekliyoruz.

Gün birlik beraberlik ve dayanışma günüdür. Elbette ki bu zor günleri aşacağız, güzel günleri hep birlikte göreceğiz.

Yardımlaşma konusunda ülkemiz insanlarının duyarlı olduğunu biliyoruz. Bu zor günlerde maddi durumu düşük kardeşlerimize yaptığımız yardımlarla toplumsal dayanışmamızı arttırmalıyız.

Bu salgını ülkemizin en az zararla atlatmasını temenni ediyorum.

Allah bu günleri bir daha göstermesin.

Sağlıcakla kalın...