angunhalil @ gmail.com

Sayın Valim; öncelikle üzerime farz olan, Allah'ın selamlarını iletir, ailenize ve size sağlıklı günler dilerim.
Şimdi bu mektup nereden çıktı diyebilirsiniz, siz beni, ben de sizi önceden tanımayız, ama her ikimizi de tanıyan binlerce kişi olduğu muhakkaktır.
Siz, Devletin bir memuru olarak makamınız ile temsil ettiğiniz gibi biz de yerel basın mensupları da yaptığımız kamu hizmeti ile vatandaşı temsil etmekteyiz.
"Bir şehrin yerel gazetecileri dikkate alınmıyorsa o şehir halkı dikkate alınmıyor demektir."
Devletin güçlüden yana değil haklıdan ve mazlumdan yana taraf olma görevi vardır.
Yaptığım her haber ve yazımızda ''Kurtalan'a ne katacak bu haber veya yazı'' düşüncesi hep birinci sırada olmuştur. Ya da Kurtalanlı'ya ne katacak bu haber veya yazım'' veya ''Kurtalan'a hizmet edene ne katacaktır'' diye düşünürüm.
Kurtalan'a yapılan her yatırım, Kurtalan’da yapılan her etkinlik, Kurtalan’a kazanılan her başarı bizim için onur vericidir.
Siirt ilimizin Kurtalan’ı çekemediği bir gerçekliktir.
1979 Kurtalan’a Çimento Fabrikası kurulacağı süreçte.
Siirt’e Havaalanı yapılacak 1. Öncelikli yer Gürgöze (Êynik) Köyü Siirt kamuoyu sözleşmişçesine birleşmesi sonucu, Siirt Havaalanı Siirt Kezer’e çekiliyor.
Siirt Üniversitesi yer alanı tespiti... Kimi işadamı neredeyse bir servet vaadine rağmen yeri kuş konmaz kervan geçmez ilçelere kaydırılmaya çalışıldığında,
Kurtalan Sağlık Meslek Yüksek Okulu gerekli altyapı tamamlandı. Bina ve yer tespiti yapıldı, tercih kitapçıklarında yerini aldı. Birileri bir yerden emir verdi. O okul Kurtalan'a gelmedi.
Yakın zaman da projelendirilip, yer tahsisi yapılıp çalışmalar olumlu yönde ilerlerken, Sanayi Bakanın kulaklarına fısıldayan hain kirli yüzler oldu.
Ve, daha sayamadığım bir çok olayda Siirt'te bazı kirli ellerin müdahalesi ile karşı karşıya kalıyor Kurtalan.
İlçemiz Siirt'in en büyük ilçesi olması hasebiyle, haklı olarak yıllardır Fakülte istemekteyiz. Yıllardır bu isteğe ne hikmet ise hiç de kulak veren olmuyor. Halkımızın ve bizlerin dillendirdiği aslında bir haktır.
Kurtalan Siirt en büyük ilçesi olmasına karşın hak ettiği yatırımları kavuşamıyor. Kirli el ve kirli yüzlerin müdahalesi ile karsılaşıyor Kurtalan çoğu seferde...
İlçemiz sahipsiz değildir. Çünkü Kurtalan duruşuyla, konumuyla, coğrafi yapısıyla, üçüncü sınıf bir ilçe değil, birinci sınıf bir ilçe ve 4 yıllık bir fakülteyi hak etmektedir, hem de fazlasıyla...
İlçemize yıllardır arzuladığı TOKİ başta olmak üzere, yeni yeni kamu binaları yapılmaktadır. Maalesef zorunlu hizmetler dışında hiçbir hizmet ilçemize gelmemektedir. Son zamanlarda yapılan birkaç projeyi saymazsak eğer. Yapılan bu projeler Kurtalan'ı daha güzel ve vazgeçilmez kılabilmesi için dört yıllık fakültenin açılması şart olmuştur.
Ama şunu herkes artık çok iyi bilmeli ki; ''Kurtalan halkı istediği zaman yapamayacağı, başaramayacağı, elde edemeyeceği hiçbir şey yoktur.”
TOKİ'nin konut yapması için nasıl kamuoyu oluşturulduysa ve başarıldıysa,
bundan böyle ne istediğini bilerek hareket edecek ve fakülte diyorsa dört yıllık Ziraat ve Mimarlık Fakültesi için bastıracaktır ve alacaktır. İşte o gün nasıl kararlı idiysek bu gün de çok kararlı ve çok istekliyiz. Fakülte için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.
Mevcut MYO Meslek Yüksek Okulu adeta ana okul konumundadır. Arazi var bina derslik yetersizliği nedeni ile açılan bölümler Siirt Üniversitesi kampüsüne alınıyor ya da öğrenci alamıyor.
Örneğin tren ile alakalı olan ‘Raylı Sistemler İşletmeciliği’ bölümü Kurtalan’da yer aldığı halde öğrenciler Siirt’te eğitim görüyor.
Yine Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından onay alınan ‘Pazarlama, Peyzaj ve Süs Bitkileri’ ile ‘Adalet’ bölümü açıldığı halde öğrenci alamıyor.
Kurtalan Meslek yüksek okulu binasının yetersiz olduğu gün gibi ortadır.
İlçemizde Fakülte yapımı için tahsis edilmiş arazi olmasına rağmen Siirt Üniversitesi rektörlüğün adım atmamasını manidar buluyorum. Kurtalan’a bir yüksek okulu binasının yapılması için ne bekleniyor?
Sözü çok uzatmadan arz etmeye çalıştığım hususlar konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğinize inanıyor, iyi çalışmalar diliyorum.