semihgul25 @ hotmail.com

Siirt ilimiz, Güneydoğu Anadolu bölgesinde kendine has kültür mozaiği ile güzel ve şirin bir şehirdir. Yetişen ürünlerin çeşit ve lezzeti, inanç yönünden ilim irfan yuvası olması ve Kürt, Arap ile Türk'lerin sorunsuzca birlikte yaşadığı 3 dilli bir şehir olarak hafızalarda yer edinmiştir. Doğası ve yer altı ile yer üstü zenginlikleri, yine adı anılınca kulağa hoş gelen sempati uyandıran nadide bir yerdir Siirt...
İşte maalesef ki bu güzel ilimiz ve ilçelerimize sahip memleketimiz; kralcı insanlar, at bakışı düşünceler ve bencil tavırlar gibi olumsuz durumlardan nasibini alıyor ve arzu edilen seviyede gelişemiyor. Bakınız kış geliyor ve mevcut havalimanı yine 6 ay boyunca devredışı kalacak. Uçak seferleri Batman veya Diyarbakır gibi çevre illere yönlendirilecek. Hatta geçtiğimiz Cuma günü DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Ali Babacan'ın Siirt ziyaretinde yine hava muhalefeti nedeniyle uçak Siirt Havaalanına inememiş, Batman'da inmek zorunda kalmış ve kendisini karşılamaya gelen halk saatlerce fazladan beklemişti. Yani şimdi bu durum ilimiz için dezavantajı bir durum değil de nedir. Aklın yolu birdir derler, hakikaten de Allah insanları öyle mükemmel yaratmış ki; şayet önyargılar ve bencil hırslar devreye girmezse ortak paydada buluşmamak mümkün değildir.
Malumunuz Kurtalan ilçemiz, Siirt ve hatta Batman bölgesinde havalimanı için en uygun yer olarak tespit edilmiş ve ÇED raporu olumlu bulunmuş ve proje aşamasında yer almıştı. Hatta Sayın Erdoğan da bu yönde bir müjde vermişti. Ancak ne hikmetse sanki gizli bir el veya topluluk Siirt'in gelişmesini istemiyor ve kendince Siirt yararına uğraşıyor zannederek tüm memlekete kötülük yapıyor. İlçeler gelişirse Siirt de gelişir, diğer bir tabirle Siirt'in gelişmesi ilçelere hizmet gittiği oranda vücut bulur. Bir takım yersiz ihtiraslar memlekete sadece zarar verir. Bakınız önümüz kış ve göreceksiniz sık sık uçak sefer iptali haberleri ile karşı karşıya kalacağız. Buna dur demek belli bir mevkide olup ve sağlıklı düşünen hemşerilerimizin sayesinde ancak olur. İnanıyorum ki bu havalimanı projesi Kurtalan'da yani olması gerektiği yerde en nihayetinde yapılacak ve Siirt de çevre il ve ilçeler de rahat nefes alacak. Yeter ki realist düşünen ve yapıcı karar vericiler olsun, bu güzel gelişmelerin hepsi fazlasıyla olacaktır.
Ulaşım da tabi çok önemli bir ağdır. Edindiğimiz bilgilere göre Kurtalan Batman karayolu ihalesi iptal olmuş. Yani konuya tam vakıf olmadığımız için sağlıklı yorum yapamıyoruz; ancak iptal demek en az birkaç ay asfaltlamanın gecikmesi demek ve Allah korusun belki de birkaç ölümlü veya yaralanmalı kaza demektir. Bu ihalenin derhal yapılarak köstebek yuvasına dönen ve kazaların sıradanlaştığı bu yolun yapılmasını umuyoruz. Tabi bu yol Siirt'e de giden yol, yani yukarıda da dediğimiz gibi il ve ilçeler geliştikçe topyekün bir etkisi olur. Yine Kurtalan ve Siirt Üçyol arasındaki 10 km'lik yolun da hızlandırılarak bitirilmesini istemek en doğal hakkımız olsa gerek.
Ulaşım medeniyettir. Ulaşım sadece insanları bir yerden başka bir yere taşımak olarak sınırlamamak lâzım. Sanayileşme, turizm ve eğitim de yine ulaşım aracılığıyla gelişir. Bu yüzden havalimanı ve diğer duble yollar yapılarak önemli bir eksikliğin giderilmesi elzemdir. Biz bu anlamda bu konuları önemsedikleri ve üzerinde uğraştıklarını bildiğimiz Milletvekili Osman Ören ve Kurtalan İlçe Başkanı Haşim Karaatay'ı unutmamak gerekir. Maddi anlamda sıkıntıların olduğunun farkındayız. Ancak buna rağmen çalışmaların artırılması ve vatandaşın mağdur olmaması için gayetlerini görüyor ve önemsiyoruz. Temennimiz özellikle bu köşe yazımızda üzerinde durduğumuz ulaşım sorunlarının tez vakitte tarih olmasıdır. Esen kalsın...