kurtalangazetesi @ hotmail.com

15 yıl önce inşa edilen tekel Mahallesi'nde bulunan 132 konutluk TOKİ konutlarının durumu içler acısı.
TOKİ tarafından yapılıp vatandaşların kullanımına sunulduktan sonra ilçe belediyesi tarafından çivi dahi çakılmayan TOKİ konutlarının bulunduğu alanda kaldırımlar ve çevre berbat durumda.
Konutun içinde bulunan yollar ise bakımsızlıktan adeta dökülüyor.
TOKİ sakinleri tarafından kendi imkanlarıyla birkaç kez onarılmaya çalışılan yollarda araçlar ilerlemekte zorluk çekiyor.
Kurtalan belediyesi ise çöp konteynırlarından çöp almanın dışında konutlara hiçbir hizmet götürmüyor.
Vatandaşın Kurtalan Belediyesinden beklentisi ise çevre düzenlemesinin yapılması, konut içinde bulunan yolların ve kaldırımların onarılması.
Bir diğer sorunu ise aydınlatma problemi. TEDAŞ TOKİ'nin özel site olmasını gerekçe göstererek konutun içindeki aydınlatmayı sağlamıyor.
Gelin görün ki tüm bu olumsuzluklar TOKİ'nin yaşanmaz bir yer haline gelmesine neden oluyor.
Tekel Mahallesinde 132 daireden oluşan TOKİ konutlarının ilçeye bağlı bir mahallede bulunduğu yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Sahipsiz Memleket!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Siirt'i çeşitli temaslarda bulunmak üzere ziyaret etti.
Bakan Kurum, Siirt Belediyesi'nde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.
Toplantı sonunda Bakan Kurum, “İlbank Genel Müdürlüğümüzle altyapı çalışmaları kapsamında bugüne kadar 52 projeyi tamamladık ve yatırım bedeli 409 milyon lira tutarında. Yapmış olduğumuz projelerin önemli olanları Tillo'da kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu şebekesi, Şeyh Nasrettin Konağı restorasyonu, Veysel Karani içme suyu inşaatı, yine Baykan Belediye binası inşaatı da bu kapsamda tamamlandı. Gökçebağ içme suyu projemizi de bu yıl bitmeden inşallah tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız. Belediyemizin vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla eksik olduğunu düşündüğü kanalizasyon hatlarının yenilenmesi için 5 milyon lira, şehir içi yollarımızda asfalt eksiklerimiz var, bunların giderilmesi için ve kilitli parke yapımı için 10 milyon lira, otogar yapımı için 3 milyon lira aktarılacak. Güres Caddesi'nde bir sokak sağlıklaştırma projesi gerçekleştiriyoruz. Bu projeye de 5 milyon lira kredi veriyoruz ve toplamda 23 milyon lira İller Bankası Genel Müdürlüğümüzden belediyemize finans sağlıyoruz. 2 milyon lira da Güres Caddesi'nin rehabilitasyonu için hibe desteği veriyoruz.” açıklamasında bulundu.
Tabii ki Siirt ve diğer ilçeler için önemli ve gerekli projeler.
Bu yatırımlar ve projeler arasında Kurtalan’a yer almaması bizi üzüntüye sevk etti.
İlçeyi baştan sonra ikiye bölen kömür sahasının bakır madeni nakliye deposu olarak kullanılmasına onay verilmesi yerine orada bir sosyal alan oluşturulamaz mıydı?
Bu konuda ilçe yöneticilerimiz ve siyasetçilerimiz çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a kömür sahasının rehabilite edilmesi ile ilgili bir proje sunabilirlerdi.
Bu bağlamda ilçemizin en büyük sorunu sahipsiz olmasıdır.
İlçemizin gelişip büyümesine engel olan ve ilçemizi baştan sona ikiye bölen kömür sahasının ilçe halkının kullanımına sunulması için bir adım atılması en büyük beklentimiz.
Buradan siyasilere çağrımdır. Sadece seçimlerde partileri için seçmen hesapları ile uğraşma yerine Kurtalan’ın sorunları masaya yaratılmalıdır.