binaygrafik @ gmaiil.com

Aralık ayında engelli hafta etkinlikleri var. Kamu kurumları ve sivil toplum toplum örgütleri engelliler konusunda toplumun ve bireyin sahip olduğu bazı sorumlulukları tekrar gündeme getirecekler. Kamu kurumları kendi görev alanına giren sorumlulukları hakkında yaptıkları çalışmaları dile getirip gösterecekler.
Başta mülki amirler ve belediye yönetimleri bu konudaki sorumluluklarını tekrar gözden geçirecek ve varsa bu konuda yaptıkları çalışmaların çok iyi bir sunumunu yapacaklar.
Ülkemiz bu konuda epey mesafe kat etti. Güzel ilçemiz Kurtalan ülkemizdeki bu güzel gelişmelere paralel olarak çok önemli çalışma ve projelerle engellilere yönelik gözle görülür çok önemli hizmetler sundu. Eski belediye başkanımız Sayın Nevzat Karaatay, bir önceki kaymakamımız ve aynı zamanda Kurtalan Belediye Başkanı Vekili sayın İhsan Emre Aydın bu konuda ellerinden geleni yaptılar. Apartmanların girişinden tutun da sokak kaldırımları ve kamu kurumların giriş ve çıkışlarının kontrol edilerek ulaşılabilirliğinin sağlanması konusunda Kurtalan çok önemli mesafeler kat etti. Bu konuda iş alan müteahhitlerin de gereken hassasiyeti gösterdiğine şahit olduk.
Gerek kamu kurumlarının görev tanımlarının doğal bir sonucu olarak gerekse de engelliler konusunda ürettikleri özel projelerle engellilerin ulaşılabilirlik potansiyeli geliştirmeye çalıştılar.
Ancak iş burada bitmiyor.
Önemli olan insanlarımızın, vatandaşlarımızın ve esnafımızın bu işi sahiplenmesidir.
Bu konuda gereken bilince sahip olması, sorumluluklarını bilmesi ve gereğini yapmasıdır.
Özellikli tekerlekli sandalye ile sokağa çıkan engellilerin ulaşılabilirlik konusunda görülen engeller herkesin malumudur.
Mesela arabaların park edilirken engellilerin ulaşım ve bağlantı noktalarını tıkamayacak şekilde yapılması önemli bir problem olarak hayatımızda devam ediyor.
Bu konuda gereken hassasiyet ve sorumluluğu göstermeyen araç sahibi çok sayıda insan var. Bu konudaki trafik işaret ve levhalarının tam da yanında bunu ihlal eden araç sahipleri var. Bu konuda vicdanen sorumluluk hissetmeden mesafe alınmaz.
Bu bir kul hakkıdır. İnsanın yolunu tıkamak, onun ulaşılabilirliğine engel olmak çok ağır bir davranıştır. Gerçi kimse bile bile şu engellilere engel olayım diye bunu yapmıyor ama demek ki gereken hassasiyeti göstermiyor, önemsemiyor. Bunun için belki saatlerce yolunun açılmasını bekleyen tekerlekli sandalye kullanıcısı engelliler var.
Normal bir insan gibi düşünmemek lazım. Herkesin gidebildiği düz bir yolda bir engelli gidemez. Mağdur olur, perişan olur hatta.
Yine araç sahipleri yanlarında geçen, geçecek tekerlekli sandalye sürücülerine çok dikkat etmeli, geçiş önceliğini onlara vermeli. Bazı sürücüler sanki tekerlekli sandalyedeki sürücüyü kendisiyle ralli yarışması yapan bir araç gibi düşünüp onu sollamayı, ondan önce geçmeyi marifet sayabiliyor maalesef.
Bu konuda Kurtalanlıların gereken hassaiyeti göstermeye devam etmelerini, esnafın bu konudaki hassasiyetlerini devam ettirmesini, mülki amirlerin çalışmalara öncülük eden gayretlerinin artarak devam etmesi en büyük arzumuzdur.
Lütfen engellilerin hayata ulaşılabilirlik problemi olduğunu daima aklımızda tutalım ve ona göre hassasiyetle davranalım.
Engelsiz hayat mümkündür; sen engel olmazsan, ben engel olmazsam, o engel olmaz neden engel olsun ki?
Bu konuda emek veren kamu ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ederim.
Lütfen Hayata yol vermeye devam edelim.