kurtalangazetesi @ hotmail.com

Gündelik hayatımızda ihmal ettiklerimizin başında su içmek gelir, özellikle kimimiz için eziyettir sanki o bir bardak suyu bittirmek. Oysaki bu su sağlığımız ve canlılığın sürdürülebilmesi için gerekli bir numaralı madde sudur.
Suyun kimyası H2O (dihidrojenmonoksit) su, bilinen bilinmeyen bütün canlı cansız varlıklar için gerekli vazgeçilmez olan tatsız ve kokusuz iki tane hidrojen bir tane oksijen elementin bir araya gelerek oluşturduğu bir bileşiktir. Su molekülü polar bir moleküldür. Yani zıt yönler, zıt yüklere sahiptir. Suyun polar bir molekül olması su molekülleri arasında hidrojen bağları oluşmasını sağlar. Suyun dünyanın yaşam için uygun olmasını sağlayan dört özelliği vardır. Kohezyenözelliği , sıcaklığı ılımanlaşma potansiyeli özeliği, buzun suda yüzmesi özelliği , iyi bir çözücü olması özelliğidir.
Canlılık için gereken tüm olaylar hep suyun özellikleri sayesinde devam etmektedir. Bu nedenle kimyagerler biyologlar suya YAŞAM SIVISI adını vermişlerdir.
İnsan vücudunun %80 ‘i sudan oluşur ve tüm sistemlerimizin doğru bir şekilde çalışabilmek için suya ihtiyaç duyarlar.su içmenin bazı önemli faydaları sırayabiliriz.
Su metabolizmanın düzenlenmesinde ve vücudun tümreaksiyonlarınde tepkimelerinde baş görevi yapar. Enerji oluşumunu artırır. Zayıflamaya yardımcı olur. Besin ve oksijen taşır organlara dokulara. Zararlı toksin maddeleri dışarı atmasını sağlar. Vücut için en doğal en organik nemlendirici görevi görür. Su sıcak havalarda vücut sıcaklığını düzenler. Böbrek taşları bol su içerek atılabilir. Sindirim sorunlarını çözer, kasları güçlendirir. Stresi azaltır. Grip gibi bulaşıcı hastalıklarla savaşırken vücut direncine katkıda bulunur ağız kokusunu önler. Kan hacmini artırır. Kırık, kepek, dökülme gibi saç problemlerine engel olur. Kabızlık ve bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerini giderilmesini sağlar. vb. daha cok faydası vardır suyun bize…
Bu sıcak günlerde artık iyice suya ihtiyacımız olacaktır. Ne kadar su yeterli olur, ne kadarı bize fayda sağlayacaktır?
‘’Amerikan Kaliforniya Üniversitesi araştırmalarının 20.000 kadın ve ve erkek üzerinde yaptığı incelemelerde günde 6- 7 bardaktan fazla su içen bireyler kalp hastalıkları ya da kalp krizleriyle karşılaşma oranının , günde 2 bardaktan az su içenlere göre daha az olduğu saptamıştır.’’
Genelikle günde 6-7 bardak (2-3litre) su içmek vücudumuz için yeterli olabilir ama bölgemizi ve insanlarımızın çok çalışması aşırı su kaybını yaşayacağı için bu miktarı biraz artıracaktır. Fakat farklı içecekler tüketiyorsanız bunlarında içinde su olduğunu bilinerek su miktarını azaltabilirsiniz.
Peki, su içmeyi unutanlar, suyun faydalarını bilindiği halde su içmeyen veya aklına gelmeyen ve gün boyu meşgul olan uykuya dalan ne yapmalı; bunun için yanınızda bir şişe su taşıyın boş kaldığınızda içmezseniz bile elinizde tutun, suyun varlığını hissettikçe içmek isteyeceksiniz. Ya da sürekli suyu göreceğiniz yerlerde olsun geceleri çok yakınınızda mutlaka su bulundurun böylece zamanında içersiniz. Çayda dahil hiçbir şey suyun yerini tutmaz çok içecekler (kahve, kola, meyve suyu, gazoz, soda, meşrubatlar) içenler bile mutlaka yine de bir miktar su içilmelidir. Selahaddin’in tavsiyelerine uyduğunuzda kısa bir süre sonra bu su faydalarını yaşayacaksınız. Suyu düzenli olarak tükettiğimizde sağlığınızda ne kadar büyük bir etkisi olduğunu göreceksiniz…